Tradice se koná vždy v pondělí po štítinském posvícení. Posvícení je spjato s křesťanstvím, o třetí neděli v červenci se slaví svátek svaté Maří Magdalény, které je zasvěcena zdejší kaplička. O tomto víkendu se do Štítiny sjedou mnozí příbuzní. Podává se sváteční oběd a po něm se obvykle všichni vydají na procházku ke kolotočům.
Mládenecká vznikla z iniciativy mladých lidí. Ti si chtěli vytvořit svůj vlastní svátek (po posvícení). Na místě, kde dnes stojí kolotoče, stál dříve pivovar s hospodou a společenským sálem (byla to středověká tvrz). Zde si postupem času vytvořili svou vlastní zábavu-svůj den. Křest probíhal také ve slavné hospodě U Stuchlíků, hlavně poté, co byla tvrz s pivovarem zbourána(1988). Když byl uzavřen (asi v roce 1994) také společenský sál U Stuchlíků, mládenecká zábava se přesunula do budovy školy a posledních sedm let se program konal na hasičském hřišti.
Datuje se od roku 1850. Letos proběhne tedy již po 158.! Jedná se o každoroční slavnostní přijímání nových členů do Cechu štítinských mládenců. Věková hranice pro přijetí je sedmnáct let. Mládenec pak zůstává v Cechu do doby, než se ožení.
V roce 1965, na 115. Mládenecké, byl křtěn dnes nejstarší, šedesátiletý Mládenec Jiří Holeš. V té době se U Stuchlíků křtilo hořčicí, kaly, polilo se vodou a nakonec pošlehalo kopřivami. Od té doby se rozdávaly památeční glejty na důkaz členství v Cechu štítinských mládenců. (v roce 1966 J. Holeš s F. Světlíkem slavnostně v cylindrech).
Památná byla 120. Mládenecká. Tenkrát se poprvé zpívala mládenecká hymna, kterou složil Eduard Schiffauer. J. Holeš s E. Schiffauerem a kamarády vymysleli také prapor a znak CŠM. Znak CŠM (Cech štítinských mládenců) prošel = nebyl zakázán za komunismu jen proto, že se podobal SSM(Svaz socialistické mládeže)!!!
V noci vyvěsili po vesnici transparenty s vtipnými průpovídkami na místní občany a kritikou na různé organizace.
Tradiční mládenecká pokaždé začínala slavnostní mší svatou v kapli Maří Magdalény.
Po ní byli Mládenci zbaveni svých kravat na znamení volnosti a pak museli prokázat statečnost na „housenkové dráze. Průvod pak pokračoval na hřbitov k pomníku padlých v 1.a 2. svět.válce a k pomníku vojína Ivana Kubince.
Po tak náročném programu měli mládenci právo na siestu. Museli se připravit na večerní zábavu
V sedm večer už byl sraz U Stuchlíků v předepsaném úboru: Všichni přišli v tmavých oblecích, bílé košili s černým motýlkem a bílým karafiátem v klopě.V průvodu potom odešli za doprovodu hudby a zpěvu do starého pivovaru na tradiční taneční zábavu.
Po zrušení roboty povolila vrchnost štítinským sloužit čtyři mše v roce a právě ta čtvrtá byla určena Mládencům. Počátkem 20. století už chodili po mši do hospody a rok na to byla první taneční zábava.
Dnes má Mládenecká pevně stanovený scénář, který se každoročně přesně dodržuje.
Program štítinského posvícení a Mládenecké trvá od pátku do pondělí.
Všechny přípravy v den Mládenecké – v pondělí organizuje Cech štítinských mládenců. Mládencům tak v tento den patří celá Štítina a starosta obce jen přihlíží z houfu „prostých občanů“ - diváků, na to, co si pro ně mládenci připravili.
Celkem je v současné době na Štítině kolem stovky mládenců. Každý rok je ustanovena tzv. „porota“, která se pravidelně stará o organizaci a zábavu v průběhu Mládenecké. Má vždy kolem deseti členů. Nejdůležitější člen poroty, tzv. „Šebesta“ vykonává ceremonie jako stříhání kravat, koordinuje činnost poroty a svolává její schůze. Schůze probíhají měsíce dopředu- nejčastěji u někoho na zahradě nebo v hospodě. Vymýšlejí se na nich scénky pro Mládeneckou. Porota pořádá pro vesnici různé akce i v průběhu roku! – společenské a sportovní.
O víkendu se sjedou do Štítiny lidé z širokého okolí. Jsou to příbuzní a známí zdejších obyvatel.
My jsme ti Mládenci ze Štítiny,
z nás nikdo nemůže být Mládenec jiný.
Nad hlavou nám vlaje prapor zářivý,
ten kdo není v našem cechu,
zhyne, zhyne jak od kopřivy.
My jsme ti Mládenci ze Štítiny,
z nás nikdo do hospody jít není líný.
Jen chvíli jsme mladí, život utíká,
než nás ňáká holka schvátí –
pijem, pijem co hospodský dá.
Štítinští Mládenci v plné kráse,
zvolaj, když ozve se:
„Čí je Mládenecká ? – NAŠE !“
Svátek má Jitka